• Dolar Alış / Satış: 2.601 / 2.606
  • Euro Alış / Satış: 2.796 / 2.801

Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu tekrar görüşecek

11 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
25 defa okundu.
Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu tekrar görüşecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Görüşme sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “7 Haziran sonrası yeni hükümeti kurma görevi alan Ahmet Davutoğlu bu yöndeki çalışmalarını 13 Temmuz tarihinde CHP’yi ziyaretiyle başlamış daha sonra iki diğer siyasi partimizin yetkililerini ziyaret etmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu özellikle bu sürecin başından itibaren sorumluluk üstlenme beyanı ve bu gerçeklerle kişi ve parti çıkarlarını öncelemeden CHP’nin pozisyonunu ülke menfaatlerinin yanında yer almak siyasetinde tarif etmişti. Uzun ve zahmetli bir ön görüşme süreci yaşadık. 5 ayrı toplantı tertip edildi. Burada her iki siyasi partinin heyetleri çeşitli alt konularda kendi görüşlerini, tutumlarını ifade ettiler. Burada önemli olan iki ayrı siyaset damarının farklı duyarlılıklar taşıyan iki ayrı siyaset damarının ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında birlikte bir koalisyon oluşturup oluşturamayacakları yönündeki çalışmalar şeklinde özetleyebiliriz” diye konuştu.

“BU HAFTA İÇERİSİNDE PERŞEMBE VEYA CUMA GÜNÜ SAYIN GENEL BAŞKANLAR BU AKŞAM TOPLANTIDAN ÇIKAN SONUÇLARI DEĞERLENDİREREK TEKRAR BİRARAYA GELECEKLER”

“Tabi ki zorlukları olan bir süreç farklılıkların ciddi alanlarda temaruz ettiği bir süreç ama ülkenin menfaatleri ön plana alındığında birçok uzlaşılan noktanın da ortaya çıktığı bir gerçek” ifadesini kullanan Koç, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede bugün Türkiye’yi rahatlatacak bir siyasi irade geliştirmenin bizlere yüklediği sorumluluğu görüyoruz. CHP olarak bunun gereğini taşımaya çalışıyoruz. Burada amacımızın bir kere daha yapıcı, sonuç alıcı ve bugün yaşadığımız çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon sorumluluğun, bir hükümet sorumluluğun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede bugün yapılan ve uzun süren görüşmelerde Sayın Genel Başkanlar ilk defa çeşitli konularda ön görüşmelerden çıkan sonuçlar üzerinde düşüncelerini ifade ettiler. Uzlaşılan uzlaşılmaya yakın olan veya oldukça farklılıklar arz eden alt konularda söz konusuydu. Bu çerçevede samimi bir şekilde düşüncelerini ifade ettiler. Sorumluluklarını yansıtan değerlendirmelerde bulundular. Sanıyorum bu hafta içerisinde Perşembe veya Cuma günü Sayın Genel Başkanlar bu akşam toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirerek tekrar biraraya gelecekler.”

“PARTİ ÇIKARLARIMIZI ŞUANDA TÜRKİYE’MİZİN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI SORUNLARI DÜŞÜNECEK OLURSAK ÜLKE ÇIKARLARININ ÖNÜNE KOYMA LÜKSÜMÜZÜN OLMADIĞINI BİLİYORUZ”

Gazetecilerin de sorularını cevaplayan Koç, “Görüşmeden umutlu musunuz” sorusu üzerine, “Hiçbir zaman bir koalisyonmetre yok demiştim elimde. Duyarlılıklar var, sorumluluklar var, farklılıklar var. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında siyaset kurumunun taşıması gereken ciddi sorumluluk alanları var. Bütün bu çerçeve içerisinde yaklaşıyoruz. Hiçbirimizin kişisel çıkarlarımızı, parti çıkarlarımızı şuanda Türkiye’mizin karşı karşıya kaldığı sorunları düşünecek olursak ülke çıkarlarının önüne koyma lüksümüzün olmadığını biliyoruz. Bu sorumluluk içerisinde değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Görüşmelerimizi bu çerçeve içerisinde tamamladık bugün” yanıtın verdi.

“İKİ SAYIN GENEL BAŞKANIN KARŞILIKLI GÖRÜŞ BİLDİRMESİ ŞEKLİNDE GEÇTİ”

Görüşmenin nasıl olduğu sorusuna ilişkin Koç, “İki Sayın Genel Başkanın karşılıklı görüş bildirmesi şeklinde geçti. Bizler Sayın Ömer Çelik ile beraber daha çok bir iki ufak noktada bazı açıklamalar yaptığımızda devreye girdik” karşılığını verdi.

Terör konusunda bir değerlendirme yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine Koç, şöyle konuştu:
“Ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunların başında ekonomik sorunlardan şuanda öncelik bakımdan çok daha ön alan güvenlik sorunların olduğunu biliyoruz. Bir an önce ülkenin geniş profilli, geniş tabanlı bir hükümet yapısına kavuşmasının bu temel sorunların çözümü bakımından da kolaylık sağlayacağını bu ülkeyi seven herkes düşünüyor.”

CHP’nin yarın MYK Toplantısı olduğunu kaydeden Koç, bu Perşembe veya Cuma günü iki Genel Başkanının tekrar konuşarak bugün gelişen görüşmenin oluşturduğu atmosfer çerçevesinde bir kere daha konuyu detaylı bir şekilde değerlendireceklerini ifade etti.

Görüşmede AK Parti’nin CHP ile yüksek profilli bir hükümet kurma beyanında bulunup bulunmadığı sorusuna Koç, “Orada oluşan fikirlere göre tekrar biraraya gelme ihtiyacı hissettiklerine göre son değerlendirmeyi de mutlaka Sayın Genel Başkanlar kendi kurullarıyla görüştükten sonra yapacaklardır. Bu kadar açık” dedi.

35 saat süren bir ön görüşme sürecinin olduğunu hatırlatan Koç, “Türk demokrasi tarihine baktığımız zaman iki farklı zıt siyaset yatağından gelen, geleneğinden gelen iki büyük siyasi akımın ülkenin ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde farklılıklarını en aza indirerek ortak bir sorumluluk üstlenme çabası olmasa zaten bu ön görüşme süreci de bu kadar uzun sürmezdi” ifadelerini kullandı.

“İKİ SİYASİ PARTİNİN DE GENİŞ BİR TABANI VAR. O TABANLARA KARŞI SORUMLULUKLARI VAR”

İkinci görüşme yapılacak olmasının olumlu mu olumsuz mu olduğu sorusuna Koç, “Benden siyah ya da beyaz şeklinde bir yanıt bekliyorsunuz ama siyaset önemli karar alma noktalarında geniş istişare gerektiren bir uğraş alanıdır. İki siyasi partinin de geniş bir tabanı var. O tabanlara karşı sorumlulukları var. Duyarlılıkları var. Ama ülkeye karşı da sorumlulukları diğer sorumluluğunu aşmak zorunda” şeklinde konuştu.
Yapılanın müzakere olduğunu söyleyen Koç, şunları kaydetti:

“ Ön görüşme bitti. Bu ön görüşmeden çıkan bilgiler çerçevesinde uzlaşılan uzlaşmadan uzak olan ya da üzerinde çalışılırsa uzlaşılabilecek olan ya da uzlaşılmış gibi görünen ana konuların altında alt başlıklara inilince farklılıklar doğabilecek çeşitli alanlar var. Böylesi bir siyasi koalisyon oluşturma noktasında bütün bunların ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Ortada hemen bir siyasi sonuç çıkartılmasının zor olduğu bir süreçten geçtiğimizi ifade ettim. Ama Türk demokrasi tarihinde iki farklı siyasi akımın bir ortak sorumluluk noktasında sergiledikleri çalışma önemlidir. Daha sonrası içinde çok ciddi bir örnek teşkil eder. Siyasette umut ya da umutsuzluk çok ölçülebilecek bir şey değildir. Ben sadece ülkem için düşünüyorum. Bütün CHP’liler gibi.”

Ömer Çelik ise görüşme sonrasında şu açıklamaları yaptı:

AK Parti’nin CHP heyetinde yer alan isim Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Koç’un konuşmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, “Aziz milletimizin huzurunda bugün verdiğmiz şehitlere rahmet diliyorum. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.Acılı ailelerine en içten taziyelerimizi arzederiz. Bugün Bakanlar Kurulu’na sunum yaptık, CHP ile yürütütğümüz istikşafi görüşmelerin hükümet politikalarına ilişkin bölümleriyle ilgili bir tasnif yapmıştık. Bu bağlamda bu öngörüşmelerde hangi bakanımızın alanına giren konu varsa onu ilgili bakanlarımızın gündemine getirdik ve genel hükümet politikalarıyla ilgili aramızdaki tartışmaları Bakanlar Kurulumuzla paylaştık. Böylece MYK’mızdan sonra Bakanlar Kurulu’muza da istikşafi görüşmelerle ilgili bilgi vermiş olduk. Bugün ilk defa istikşafi görüşmelerin bitiminden sonra daha önce açıklandığı gibi Sayın Genel Başkanlar biraraya geldiler. Başbakanımızın daveti üzerine Sayın Kılıçdaroğlu’nun bunu olumlu bulması neticesinde burada gerçekleşti. Yemekli bir görüşme oldu, yaklaşık 4,5 saat sürdü. Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde, verilen sürenin dolmasına yakın, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde her iki genel başkan en geniş yelpazede çeşitli değerlendirmelerde bulundular.Kuşkusuz, geniş bir yelpaze var Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama konusunda, farklı değerlendirmeler olabilir. Bunların hepsi gündeme geldi. İki genel başkan bunları paylaştılar. Ayrıca, istikşafi görüşmelerin neticesinde ortaya çıkan tabloları hem biz hem CHP heyeti kendilerine ifade etmişti. Bunun neticesi olarak da uzlaşılan, anlaşılmayan konular da her iki Genel Başkan görüşlerini ifade ettiler” diye konuştu.

Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başbakanımız ve Genel Başkanımız, uzlaşılan, çatışılan, mesafe alınabilecek ve net uzlaşmazlık yönünden konularla ilgili uzun bir değerlendirmede bulundu. Görüşlerimizi açıkladı, akabinde Sayın Kılıçdaroğlu da kendi bakış açısından kendi zaviyesinden değerlendirmelerde bulundu. Gelinen noktada, şu anda bugün itibarıyla bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Bu haftasonu gelmeden Perşembe ya da Cuma her ikisinin programına uygun bir biçimde bu görüşmenin devamı niteliğinde ama şu ya da bu yönde bir nihai değerlendirmeye varmak üzere tekrar biraraya gelecekler. Biraraya gelişin sonucunda nasıl bir noktaya varıldığını içtenlikle sizlerle paylaşacağız.”
“Türkiye siyasi hayatında iki anadamarın, birbirine iki siyasi zıt akımın ama iki büyük damarın temsilcisi olan Genel Başkanların böylesine bir istikşafi görüşme sürecinin ardından biraraya gelmesi bir ilktir” diyen Çelik, “Yaklaşık 35 saatlik bir öngörüşme sürecinin arkasından siyasi hayatın iki damarını temsil eden aynı zamanda iki zıt akımı olan iki Genel Başkanı açık bir ortamda karşılıklı olarak görüşlerini paylaşmış oldular. Bu haliyle istikşafi görşümeler, arkasından Sayın Genel Başkanların biraraya gelmesi başlıbaşına Türk siyasi hayatı için bir kazanım olarak değerlendirilmektedir bizim tarafımızdan. Şuana kadar partilerin karşılıklı olarak çeşitli politikalarda birbirlerinin pozisyonlarını görmeleri Genel Başkanlar tarafından bunun değerlendirilmesinin yapılması, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama konusunda seçeneklerin en geniş yelpazede değerlendirilmesi kuşkusuz bu açıdan bakıldığında şu ana kadar gelinen nokta itibarıyla Türk siyasi hayatı açısından başlıbaşına kıymet konusu bir alan oluşturmuştur. Bundan sonrasında her iki Genel Başkan buradaki değerlendirmeleri kendi takvimlerine ve takdir edecekleri günde kendi yetkili kurullarına götürecekler, kendi aralarında yaptıkları değerlendirmeyi, gelinen noktayı arkasından da Perşembe ya da Cuma günü bu görüşmenin devamı niteliğinde olan ama bir bakıma da nasıl bir sonuç çıktığıyla ilgili nihai değerlendirmeyi kendi aralarında yapacaklar. Onu da aynı şekilde aynı formatta sizlerle paylaşacağız. Biz görüşmenin açık ve samimi olması, herkesin görüşlerini nezaket içinde ifade etmesinden memnun oluyoruz” açıklamasında bulundu.

“NİHAİ KARAR PERŞEMBE YA DA CUMA GÖRÜŞÜLECEK”

Bugünkü görüşmenin soluksuz bir sohbet ve değerlendirmede gerçekleştiğini anlatan Çelik, bunun neticesinde Perşembe ve Cuma günleri için kendi MYK ve yetkili kurullarına götürecek konuları Genel Başkanların paylaştığını ifade etti. Çelik, yapılan çalışmanın titiz bir biçimde olmasına gayret ettiklerini anlatarak, her konuda anlaşma olamayacağını, iki zıt siyasi algının, hangi reformlara dönük ortaklıklar bulabilir konusunun tespit edildiğini söyledi. Nihai kararın Perşembe ya da Cuma günü görüşüleceğini belirten Çelik, ‘koalisyon olacak mı olmayacak mı’ çerçevesinde, nasıl ilerleneceği konusunda, net bir cevap bulunacak değerlendirmenin Perşembe ya da Cuma günü ortaya çıkacağına dikkati çekti.

KILIÇDAROĞLU VE DAVUTOĞLU BAŞBAŞA GÖRÜŞMEDİ

Bu görüşmenin bir sonraki görüşme için zemin olduğunu kaydeden Çelik, kendi çalışmalarını heyet olarak yapacaklarını ifade etti. Çelik, bugün yapılan görüşmede Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’nun başbaşa görüşmediğini belirterek, yaklaşık 4 buçuk saati bulan bir görüşmenin gerçekleştiğini ifade etti.
Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak üzere en geniş meselelerin görüşüldüğünü anlatan Çelik, “Her ikisinin de çok geniş bir yelpazede değerlendirme yaptığını ama Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama konusunda geniş bir hassasiyetle her konuda paylaşım içinde olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Çelik, “Bizler orada bir çetele tutup da 100 maddeden şu kadarında uzlaşıldı, şu kadarında uzlaşılmadı diye bir sonuca varamayız. Zaten siyasetin doğası da böyle işlemez” diye konuştu.

Bu süreçlerin yorucu süreçler olduğunu anlatan Çelik, “Milletimizin ihtiyaçları için en iyi formülü bulabilmek konusunda tabii ki samimi bir gayret var ama koalisyon olur, başka şey olur. Geniş yelpazede başka seçenekler olur. Bunu nihayetlendiğinde göreceğiz” açıklamasında bulundu.

“Son noktayı koyana kadar yine ilk gündeyiz” diyen Çelik, “Bütün bu görüşmeleri niye yapıyoruz? Tabii ki belli konularda mesafe almak için yapıyoruz. Ben burada aritmetik bir sonuç veremem. Bizim işimiz görüşmelerin tam olarak yapılması” diye konuştu.

Kısa süreli bir reform hükümetinin gündem olup olmadığına ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik, “Herhangi bir seçenek üzerinde yoğunlaşıldı, su seçenek öne çıktı gibi bir değerlendirme şu aşamada yanlış olur. En geniş yelpazede bütün konuları genel başkanlar gözden geçirmiştir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Yorumlar kapatıldı.

Facebook'ta biz

    Sunucu & Hosting
Bizi Takip Edin