• Dolar Alış / Satış: 2.601 / 2.606
  • Euro Alış / Satış: 2.796 / 2.801

Matematik dehalarını hayran bırakan ışık düzeneği

18 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
20 defa okundu.
Matematik dehalarını hayran bırakan ışık düzeneği

İbrahim Hakkı Hazretleri’nin ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim’ diyerek yaptırdığı ışık düzeneğinde, güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna yansıması bir kez daha izlendi.
Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneş, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülerek kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. Dün, bu ışık hadisesini izlemek üzere çok sayıda vatandaş Tillo’ya akın etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da Tillo’da ıyık hadisesini izledi.
İbrahim Hakkı Hazretleri Tillo’da kendisini yetiştiren hocası İsmail Fakirullah’nin 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim’ diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasına yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 2.5 kilometre uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapmış ve bugün dahi şaşkınlık uyandıran ışık düzeneğini kurmuş.
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Yorumlar kapatıldı.

Facebook'ta biz

    Sunucu & Hosting
Bizi Takip Edin